Skip to content
Lakeside School
Navbar
Calendar
Today
May 2021
March 2023
April 2023
May 2023
June 2023
July 2023
August 2023
September 2023
October 2023
November 2023
December 2023
January 2024
February 2024
March 2024
April 2024
May 2024
June 2024
July 2024
August 2024
September 2024
October 2024
November 2024
December 2024
January 2025
February 2025
March 2025
Week
Month
Sunday
Monday
Tuesday
Wednesday
Thursday
Friday
Saturday
25
26
27
28
29
30
1
9:00am - 11:00am
Lacrosse - Boys Varsity
@Parsons Field - Full
Team Practice
9:00am - 11:00am
Lacrosse - Girls
@MS Field - Full
Team Practice
9:00am - 11:00am
Wrestling - CoEd
@Field House - West
Team Practice
10:00am - 12:00pm
Basketball - Girls - Varsity
@Competition Gym - Full
Team Practice
3:00pm - 5:00pm
Ultimate Frisbee - Boys
@Parsons Field - Full
Team Practice
2
3
3:30pm
Baseball: B/JV
@Loyal Heights
4:00pm
Baseball: B/V
@Ingraham High School
4:00pm - 6:00pm
Basketball - Boys
@Field House - East
Team Practice - JV & JVC
4:00pm - 6:00pm
Basketball - Boys - Varsity
@Competition Gym - East
Team Practice
4:00pm
Lacrosse: G/V
@Lakeside School
Parsons Field
4:00pm - 6:00pm
Soccer - Boys Varsity
@Stimson-Carlisle Field
JV & Varsity Practice
4:00pm - 6:00pm
Wrestling - CoEd
@Field House - West
Team Practice
4
4:00pm - 6:00pm
Basketball - Boys
@Competition Gym - Full
Varsity / JV / JVC Practices
4:00pm - 5:00pm
Basketball - Girls
@Field House - East
Player Shoot Around
4:00pm - 6:00pm
Lacrosse - Boys Varsity
@Parsons Field - South
4:00pm - 6:00pm
Lacrosse - Girls Varsity
@Parsons Field North
4:00pm - 6:00pm
Soccer - Boys Varsity
@Stimson-Carlisle Field
JV & Varsity Practice
4:00pm
Tennis: JV
@Bitter Lake Tennis Court
4:00pm
Tennis: V
@Meadowbrook
5:00pm - 6:00pm
Baseball
@Field House - East
5
4:00pm - 6:00pm
Basketball - Boys
@Field House - East
Team Practice - JV & JVC
4:00pm - 5:15pm
Basketball - Girls - JV
@Competition Gym - Full
Team Practice
4:00pm - 6:00pm
Lacrosse - Boys Varsity
@Parsons Field - South
4:00pm - 6:00pm
Lacrosse - Girls Varsity
@Parsons Field North
4:00pm - 6:00pm
Soccer - Boys Varsity
@Stimson-Carlisle Field
JV & Varsity Practice
4:00pm - 6:00pm
Wrestling - CoEd
@Field House - West
Team Practice
6:00pm
Basketball: B/V
@Lakeside School
US Gym
6
2:45pm
Track: V
@Nathan Hale High School
3:30pm
Lacrosse: G/V
@Montlake Playfield
4:00pm
Baseball: B/V
@Ingraham High School
4:00pm - 6:00pm
Basketball - Boys
@Competition Gym - West
Team Practice - JV & JVC
4:00pm - 5:00pm
Basketball - Girls
@Field House - East
Player Shoot Around
4:00pm - 6:00pm
Lacrosse - Boys Varsity
@Parsons Field - South
4:00pm - 6:00pm
Lacrosse - Girls Varsity
@Parsons Field North
4:00pm
Soccer: B/JV
@Lakeside School
Stimson-Carlisle Field
4:00pm - 6:00pm
Wrestling - CoEd
@Field House - West
Team Practice
4:30pm
Baseball: B/JV
@Bitter Lake Playfield
4:30pm
Soccer: B/V
@Ballard High School
7
4:00pm - 6:00pm
Basketball - Boys
@Field House - East
JV & JVC Team Practice
4:00pm - 6:00pm
Soccer - Boys Varsity
@Stimson-Carlisle Field
JV & Varsity Practice
4:00pm - 6:00pm
Wrestling - CoEd
@Field House - West
Team Practice
5:30pm
Lacrosse: G/JV
@Montlake Playfield
6:00pm
Basketball: B/V
@Lakeside School
US Gym
7:15pm
Lacrosse: B/V
@Roosevelt High School
8
8:30am - 10:15am
Basketball - Boys - Varsity
@Competition Gym - East
Team Practice
9:00am - 11:00am
Basketball - Girls - Varsity
@Competition Gym - West
Team Practice
9:00am - 11:00am
Wrestling - CoEd
@Field House - West
Team Practice
10:30am
Basketball: B/JVC
@Eastside Catholic High School
11:00am - 1:00pm
Baseball
@Field House - Full
12:00pm
Basketball: B/JV
@Eastside Catholic High School
3:00pm - 5:00pm
Ultimate Frisbee - Boys
@Parsons Field - Full
Team Practice
9
7:00am
Crew: V
@Ayrault Shellhouse / Lake Washington
10
3:30pm
Baseball: B/V
@Magnuson Field
3:30pm - 5:30pm
Lacrosse - Girls
@Parsons Field - South
Team Practice
3:30pm
Tennis: V
@Lower Woodland Tennis Courts
4:00pm
Baseball: B/JV
@Whitman Middle School
4:00pm - 6:00pm
Basketball - Boys - Varsity
@Competition Gym - West
4:00pm - 6:15pm
Basketball - Girls
@Competition Gym - East
JV: 4-5:30 Varsity: 4:45-6:15
4:00pm - 6:00pm
Lacrosse - Boys Varsity
@Parsons Field North
Team Practice
4:00pm - 6:00pm
Soccer - Boys
@Stimson-Carlisle Field
JV & Varsity Team Practice
4:00pm
Tennis: JV
@Bitter Lake Tennis Court
4:00pm - 6:00pm
Wrestling - CoEd
@Field House - West
5:00pm
Lacrosse: G/JV
@Perrigo Park
5:45pm
Basketball: B/JVC
@Ballard High School
7:15pm
Basketball: B/JV
@Ballard High School
11
4:00pm - 5:15pm
Basketball - Boys - JV
@Competition Gym - East
JV/JVC Team Practice
4:00pm - 5:15pm
Basketball - Boys - Varsity
@Competition Gym - West
4:00pm - 5:15pm
Basketball - Girls - JV
@Field House - East
4:00pm - 6:00pm
Soccer - Boys
@Stimson-Carlisle Field
JV & Varsity Team Practice
4:00pm - 6:00pm
Wrestling - CoEd
@Field House - West
5:00pm
Lacrosse: B/V
@Lakeside School
Parsons Field
5:30pm - 7:45pm
Baseball
@Field House - East
5:45pm
Basketball: G/V
@Lakeside School
US Gym
6:45pm
Lacrosse: G/V
@Roosevelt High School
12
3:30pm - 5:30pm
Lacrosse - Girls
@Parsons Field - South
Team Practice
4:00pm - 6:00pm
Basketball - Boys - JV
@Field House - East
JV/JVC Team Practice
4:00pm - 6:00pm
Basketball - Boys - Varsity
@Competition Gym - West
4:00pm - 6:15pm
Basketball - Girls
@Competition Gym - East
JV: 4-5:30 Varsity: 4:45-6:15
4:00pm - 6:00pm
Lacrosse - Boys Varsity
@Parsons Field North
Team Practice
4:00pm - 6:00pm
Soccer - Boys
@Stimson-Carlisle Field
JV & Varsity Team Practice
4:00pm - 6:00pm
Wrestling - CoEd
@Field House - West
13
2:45pm
Track: V
@Ingraham High School
3:30pm
Tennis: V
@Lower Woodland Tennis Courts
4:00pm - 6:00pm
Basketball - Boys - JV
@Field House - East
JV/JVC Team Practice
4:00pm - 6:15pm
Basketball - Girls
@Competition Gym - East
JV: 4-5:30 Varsity: 4:45-6:15
4:00pm
Lacrosse: G/V
@Lakeside School
Parsons Field
4:00pm
Soccer: B/V
@Lakeside School
Stimson-Carlisle Field
4:00pm
Tennis: JV
@Bitter Lake Tennis Court
4:00pm - 6:00pm
Wrestling - CoEd
@Field House - West
5:00pm
Lacrosse: B/V
@Bishop Blanchet High School
5:30pm - 7:30pm
Basketball - Boys - Varsity
@Competition Gym - West
14
3:30pm
Baseball: B/JV
@Loyal Heights
3:30pm
Baseball: B/V
@Lower Woodland
4:00pm - 6:00pm
Basketball - Boys - JV
@Competition Gym - East
JV/JVC Team Practice
4:00pm - 6:00pm
Basketball - Girls - JV
@Field House - East
4:00pm - 6:00pm
Lacrosse - Boys Varsity
@Parsons Field North
Team Practice
4:00pm - 6:00pm
Soccer - Boys
@Stimson-Carlisle Field
JV & Varsity Team Practice
4:00pm - 6:00pm
Wrestling - CoEd
@Field House - West
4:45pm - 6:15pm
Basketball - Girls - Varsity
@Competition Gym - West
6:00pm
Basketball: B/V
@Ingraham High School
15
9:00am
Basketball: B/JVC
@Lakeside School
US Gym
9:00am - 11:00am
Wrestling - CoEd
@Field House - West
10:00am - 10:30am
Basketball - Girls - Varsity
@Field House - East
10:30am
Basketball: B/JV
@Lakeside School
US Gym
12:15pm - 2:00pm
Baseball - Varsity
@Field House - Full
3:00pm - 5:00pm
Ultimate Frisbee - Boys
@Parsons Field - Full
Team Practice
16
17
3:30pm
Baseball: B/JV
@Bitter Lake Playfield
3:30pm
Baseball: B/V
@Steve Cox Memorial Park
4:00pm - 5:00pm
Basketball - Boys
@Competition Gym - Full
JVC & Varsity Team Practice
4:00pm - 6:00pm
Basketball - Girls
@Field House - East
JV: 4-5:30 Varsity: 4:45-6:15
4:00pm - 6:00pm
Lacrosse - Boys Varsity
@Parsons Field - Full
4:00pm - 6:00pm
Soccer - Boys
@Stimson-Carlisle Field
JV & Varsity Practice
4:00pm - 6:00pm
Wrestling - CoEd
@Field House - West
7:15pm
Basketball: B/JV
@Lakeside School
US Gym
18
4:00pm - 6:00pm
Basketball - Boys
@Field House - East
JV & JVC Team Practice
4:00pm - 6:15pm
Basketball - Girls
@Competition Gym - East
JV: 4-5:30 Varsity: 4:45-6:15
4:00pm - 6:00pm
Lacrosse - Girls Varsity
@Parsons Field - Full
JV & Varsity Practice
4:00pm
Soccer: B/JV
@Lakeside School
Stimson-Carlisle Field
5:00pm
Lacrosse: B/V
@Eckstein Middle School
6:00pm
Soccer: B/V
@Lakeside School
Stimson-Carlisle Field
6:00pm
Wrestling: V
@Chief Sealth High School
19
3:30pm
Tennis: JV
@Bitter Lake Tennis Court
3:30pm
Tennis: V
@Lower Woodland Tennis Courts
4:00pm - 6:00pm
Basketball - Boys
@Competition Gym - Full
JV & JVC Team Practice
4:00pm - 6:15pm
Basketball - Girls
@Field House - East
JV: 4-5:30 Varsity: 4:45-6:15
4:00pm
Lacrosse: G/V
@Lakeside School
Parsons Field
4:00pm - 6:00pm
Soccer - Boys
@Stimson-Carlisle Field
JV & Varsity Practice
4:00pm - 6:00pm
Wrestling - CoEd
@Field House - West
6:00pm
Basketball: B/V
@West Seattle High School
20
2:45pm
Track: V
@Ingraham High School
4:00pm - 6:00pm
Basketball - Boys
@Field House - East
JV & JVC Team Practice
4:00pm - 6:15pm
Basketball - Girls
@Competition Gym - East
JV: 4-5:30 Varsity: 4:45-6:15
4:00pm - 6:00pm
Lacrosse - Girls Varsity
@Parsons Field - Full
JV & Varsity Practice
4:00pm
Soccer: B/JV
@Lakeside School
Stimson-Carlisle Field
4:00pm
Soccer: B/V
@Miller Playfield
4:00pm - 6:00pm
Wrestling - CoEd
@Field House - West
6:00pm
Baseball: B/V
@Whitman Middle School
7:00pm
Lacrosse: B/V
@Ballard High School
21
4:00pm - 5:00pm
Basketball - Boys
@Competition Gym - Full
JV & JVC Team Practice
4:00pm - 6:00pm
Basketball - Girls - JV
@Field House - East
4:00pm - 6:00pm
Soccer - Boys
@Stimson-Carlisle Field
JV & Varsity Practice
4:00pm
Tennis: V
@Eastside Catholic High School
4:00pm - 6:00pm
Wrestling - CoEd
@Field House - West
5:00pm
Lacrosse: G/V
@Kirkland Lacrosse Center
5:45pm
Basketball: G/V
@Lakeside School
US Gym
7:30pm
Basketball: B/V
@Lakeside School
US Gym
22
9:00am - 10:30am
Basketball - Girls - Varsity
@Competition Gym - Full
9:00am - 11:00am
Wrestling - CoEd
@Field House - West
10:00am - 12:30pm
Lacrosse - Boys Varsity
@Parsons Field - Full
Capt. Practice
10:30am
Basketball: B/JVC
@O'Dea High School
11:00am - 1:00pm
Baseball - Varsity
@Field House - Full
3:00pm - 5:00pm
Ultimate Frisbee - Boys
@Parsons Field - Full
Team Practice
23
24
7:00pm
Baseball: B/V
@Lower Woodland
7:15pm
Basketball: B/JV
@Lincoln High School
7:15pm
Basketball: B/V
@Bishop Blanchet High School
25
3:30pm
Baseball: B/JV
@Bitter Lake Playfield
4:00pm
Soccer: B/V
@Lakeside School
Parsons Field
6:00pm
Wrestling: V
@Ballard High School
6:45pm
Lacrosse: G/V
@Ballard High School
8:00pm
Lacrosse: B/V
@Eastside Catholic High School
26
3:30pm
Tennis: JV
@Bitter Lake Tennis Court
3:30pm
Tennis: V
@Lower Woodland Tennis Courts
5:45pm
Basketball: G/V
@Lakeside School
US Gym
7:30pm
Basketball: B/V
@Lakeside School
US Gym
27
2:45pm
Track: V
@Ingraham High School
3:30pm
Baseball: B/JV
@Loyal Heights
4:00pm
Soccer: B/JV
@Lower Woodland
4:00pm
Soccer: B/V
@Lakeside School
Stimson-Carlisle Field
4:30pm
Baseball: B/V
@Whitman Middle School
5:00pm
Lacrosse: B/V
@Lakeside School
Parsons Field
28
4:00pm
Lacrosse: G/V
@Lakeside School
Parsons Field
5:45pm
Basketball: G/V
@Eastside Catholic High School
29
8:00am - 9:30am
Basketball - Girls - Varsity
@Competition Gym - Full
9:00am - 11:00am
Wrestling - CoEd
@Field House - West
10:30am
Basketball: B/JVC
@Seattle Preparatory School
11:00am - 1:00pm
Baseball - Varsity
@Field House - Full
3:00pm - 5:00pm
Ultimate Frisbee - Boys
@Parsons Field - Full
Team Practice
30
31
3:00pm
Basketball: B/V
@Lakeside School
US Gym
3:30pm
Baseball: B/JV
@Loyal Heights
4:00pm - 6:00pm
Wrestling - CoEd
@Field House - West
4:30pm
Basketball: B/JV
@Nathan Hale High School
5:00pm - 7:00pm
Basketball - Girls - Varsity
@Field House - East
5:45pm
Baseball: B/V
@Magnuson Field
1
2
3
4
5
Collapse Menu
Search
Today
March 2023
April 2023
May 2023
June 2023
July 2023
August 2023
September 2023
October 2023
November 2023
December 2023
January 2024
February 2024
March 2024
April 2024
May 2024
June 2024
July 2024
August 2024
September 2024
October 2024
November 2024
December 2024
January 2025
February 2025
March 2025
View by Type
-All-
Athletics
Upper School
Middle School
Student Activities
Middle School
Upper School
Summer School
Middle School
Upper School
Arts
Upper School
Middle School
View Schedules
Loading schedules..
Get The Mobile App
Notify Me
LOGIN
Username:
Password:
Forgot password?